Forum Başlıkları

En Yeni Forum Başlıkları
> İŞ İLANI
> Turkiye Elektronikci...
> GÜVENLİ ŞİFRE OLUŞTURMA
En Fazla İlgilenilen Başlıklar
> İŞ İLANI [0]
> Turkiye Elektroni... [0]
> GÜVENLİ ŞİFRE OLU... [0]
Atatürk Diyor ki

atatürk

Dolar elektronikçileri de vurduYazdır

Dolar elektronikçileri de vurduManisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Üzen, 7 Haziran seçimlerinin ardından hükümetin kurulamaması nedeniyle oluşan ekonomik dalgalanmanın kendilerini elektronikçileri olumsuz etkilediğini söyledi. Üzen, doların yükselmesinin ürünlerini dolar üzerinden alan esnafların büyük sıkıntı yaşadığını kaydetti. Esnafların ürün alamaz duruma geldiğinin altını çizen Üzen, stoklarında bitmek üzere olduğuna dikkat çekti.

7 Haziran genel seçimlerinden sonra ülkede yaşanan belirsizlik her alanda olduğu gibi elektronik alanını da olumsuz etkiledi. Doların 3 lira bandında seyretmesi nedeniyle elektronikçiler iş yapamaz duruma geldi. Manisa Elektronik Teknisyenleri Esnaf Odası Başkanı Mehmet Üzen, konuyla ilgili olarak 7 Haziran seçimlerinden sonra karmaşık bir ortamın oluştuğunu ve bu durumdan en çok kendi sektörlerinin etkilendiğini söyledi. Üzen, “7 Haziran seçimlerinde doların 3 lira bandında olması özellikle elektrik ve elektronik sektörünü oldukça baltalamaktadır” dedi.

DOLAR ARTIYOR, ESNAFIN BORCU ARTIYOR

“Elektrik ve elektronik sektörü tamamen dolara endeksli bir sektör” diyen Üzen, “Doların yüksek olması ülkedeki karmaşa ortamından, hükümetin kurulamamasından kaynaklanıyor. Bir an önce istikrarlı bir hükümet kurulmasını ve sektörün bir an önce nefes almasını istiyoruz. Seçimlerden önce 27 bin lira olan esnafın borcu şu an da 30 bin lira üzerinde oluyor. Tabi durum böyle olunca birçok esnaf zor durumda kalıyor. Biz bu durumun atlatılması için ülkemizde tek başına veya koalisyonla fark etmez bir hükümet kurulmasını ve önceden olduğu gibi ülkemizde bir istikrar yakalanmasından yanayız. Çünkü çok zor günler bizlerli bekliyor. Her geçen yıl bir sonraki yılı aratır hale geldi” diye konuştu.

LİRA BAZINDA SABİTLENMELİ

Ülkeye giren ürünlerin lira bazında olması gerektiğini vurgulayan Üzen, “Bizim istediğimiz tamamen doların bir an önce düşük seyirde olması ya da ülkeye giren ürünlerin lira bazında sabitlenmesi. Yani bizim esnafımız bugün borcunun 10 bin lira olduğunu biliyorken yarın bu borç 11 bin lira 15 bin lira olabiliyor. Bizim önümüzü görebilmemiz için sabit bir borçlanması olması ve ne kadar borçlu olduğumuzu bilmemiz gerek. Elektronik sektöründeki bu durum yatırımcıyı olumsuz etkiliyor” şeklinde konuştu.

BU DURUM HERKES İÇİN GEÇERLİ

Üzen, “Önümüzdeki 1 Kasım seçimleri ülkemiz adına olduğu gibi aynı zamanda esnaf için çok fazla önem atfediyor. Vatandaşlarımız inşallah doğru seçimler yaparak kararlarını verirler. Düşüncesi ne olursa olsun biz artık istikrarlı bir hükümet görmek istiyoruz. Çünkü şu an ki durumda kim ne yapacağını bilmiyor. Sadece esnaflar değil herkes için geçerli olan bir şey bu.” dedi.

BİR AN ÖNCE ÇÖZÜM BULUNMALI

Dolar kurunun yüksek olmasının elektronik sektöründe çok büyük sıkıntılar oluşturduğunu belirten Üzen, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu sektördeki esnafımız dolardan dolayı mal alamaz hale geldi. Ellerinde olan malları kullanmaya devam eden esnaf kardeşlerimizin mal stokları erimek üzere. Rafında hiç malı kalmayan esnaflarımız var. Bu nedenle bu duruma bir an önce bir çözüm bulunması gerektiğini düşünüyorum.” CÜNEYT HASÇELİK

Haber Kaynağı : Gazete Yarın
Henüz yorum yazılmamış.

Yorum yaz

Yorum göndermek için lütfen üye girişi yapın.

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.
Sayfa oluşturulma süresi: 0.07 saniye - 28 Sorgu
7,599,153 Tekil Ziyaretçi